10 nejlepších tipů jak vybrat svatebního fotografa

Průvodce tím, jak to (ne)udělat správně

Vítejte Snoubenci, dnes se ponoříme do světa plného nekonečných možností, otázek a rozhodnutí, které si klade každý z nás při plánování svatby. Jednou z těchto otázek je, jak si vybrat toho pravého a nejlepšího svatebního fotografa. Máte štěstí, že jste šli zrovna kolem, protože jsem tu, abych vám pomohl. Připravil jsem pro Vás naprosto unikátního průvodce, kterého jinde nenajdete:-). Připravte se na ironii, sarkasmus a možná i trochu užitečného poradenství. Tak pojďme na to!

1. Nemějte žádný plán

Kdo potřebuje plán, že jo? Proč byste si měli promyslet své požadavky na fotografa, když můžete jen tak náhodně vybrat někoho z internetu a doufat, že to dopadne dobře? Protože, řekněme si to upřímně, plánování je přece jen přeceňované. Ušetřete svůj drahocenej čas a nechte google ať udělá rozhodnutí za Vás. Víte kolik lidí dělá na tom, abyste dostali jen ty nejrelevantnější výsledky? Zadejte jednoduchý formulář, připište seznam požadavků a pak si nechte počítač vybrat toho, kdo nejlépe odpovídá vašim kritériím. Proto jsme vytvořili počítače, ne?

2. Nepřemýšlejte o tom, jaká máte specifická přání ohledně stylu fotografií

Styl? Proč byste se tím měli trápit? Svatební fotograf by měl být jako švýcarský nůž - schopný udělat cokoliv! Takže ať už toužíte po romantických portrétech nebo po svěžích a dynamických snímcích, očekávejte, že váš fotograf vše zvládne s úsměvem na tváři a bez jakýchkoliv otázek. Nejlepší je poslat mu pár odkazů na světové fotografy a říct mu, že takle nějak by se Vám to líbilo a on už se postará, má přece photoshop a AI. Proč byste měli mít nějaké silné emoce k fotografiím, které vám budou připomínat jeden z nejdůležitějších dnů vašeho života? Fotky jsou jen papír a pixel, že jo? Takže se s tím nezatěžujte, není to nic důležitého.

3. Neprovádějte žádný výzkum

Proč byste měli ztrácet čas tím, že budete zkoumat různé možnosti a recenze? Přece stačí nahlédnout na první výsledek ve vyhledávači a je to. Kdo by si chtěl trápit oči tím zdlouhavým prohlížením minulých prací, navíc úplně cizích lidí? Co je minulost, když tu máme přítomnost, že jo? Všichni ví, že kvalita fotografií se úměrně zvyšuje s počtem followerů na Instagramu, nemá to žádný smysl dělat jinak. Kdo by chtěl mít úžasnou svatební galerii, když můžete mít stovky lajků? Přinejhorším si vyberete někoho, kdo má aspoň trochu upravené portfolio. Co by se mohlo pokazit?

4. Nemějte žádná očekávání

Očekávání jsou zdrojem zklamání, tak proč byste je měli vůbec mít, že? Nebojte se přistoupit k věci s postojem "čím méně očekávám, tím lépe". Svatební fotograf by měl mít schopnost přečíst vaše myšlenky a předvídat vaše přání, bez toho, aniž byste mu je vyjádřili! Není potřeba se s ním scházet, to je ztráta času. Pokud máte pocit, že byste se měli na něco zeptat, nebo něco objasnit, raději to nechte být. Lepší je být překvapený než zklamaný!!!

5. Zaměřte se pouze na cenu

Zapomeňte na všechno ostatní! Nejlevnější možná varianta je vždycky ta nejlepší, že jo? A navíc, co je to vlastně ta "kvalita"? Jistěže každý umí stisknout spoušť, tak proč byste měli platit víc? Proč byste si najímali profesionálního fotografa, když máte tolik kamarádů, kteří mají "dobré foťáky"? Odpověď je jednoduchá: žádný profesionál nemůže konkurovat oněm amatérům, kteří mají naprosto luxusní fotky z dovolené. Když už se rozhodnete najmout profíka, tak to v každém případě pojistěte strejdou, který fotí skvěle krajinky a svýho psa a kočku. Kdo říká, že fotografovat psy a kočky není stejné jako fotografovat lidi je lhář a o fotce nic neví. Není v tom přece rozdíl, pořád je to jen fotka. Takže pokud máte kamaráda, který umí zachytit skvělé momenty vašeho domácího mazlíčka, proč by nemohl udělat to samé na vaší svatbě? Nejdůležitější ze všeho je, nechat mů úplnou volnost pohybu, I kdyby měl vlézt profíkovi do záběru při polibku, je to jediná jistota, že budete mít vše nafocené. Navíc budete mít fotky hned!!! a nebudete na ně čekat týdny.

6. Odměňte fotografa expozičním marketingem

Slibte fotografovi nekonečné možnosti propagace, pokud vám poskytne "přátelskou cenu". Znáte to, ne? "Pokud se mi budou líbit fotky, pošlu je všem svým přátelům a nechám si je vyfotit i příště." Nasdílím to všude na netu. To určitě stačí, aby se fotograf cítil oceněný.

7. Najděte fotografa na poslední chvíli

Kdo říká, že svatba potřebuje přípravu? Stačí si najít volný víkend a rychle najít někoho, kdo má čas na vaši svatbu. Jistěže to bude fungovat stejně dobře jako pečlivě plánovaná dohoda s profesionálem, ne? Hlavně, v cestovce jsou last minute nejlevnější a fotograf přece vůbec netuší, že když máte za týden termín, může si s váma cenově dělat co chce.

8. Neptejte se na reference

Kdo by potřeboval potvrzení od jiných lidí, že? Stačí se spolehnout na vlastní intuici a doufat, že to bude fungovat. Pokud vám někdo řekne, že je fotograf známý svým chaosem na svatbách, nebo že nedodržuje termíny, prostě se na to vykašlete. Každý má nějaké ty slabé stránky, že jo? Co s tím uděláte? Nic. Tak proč se vůbec ptát?

9. Očekávejte, že fotograf bude po celou dobu vaší svatby k dispozici

Samozřejmě, svatební fotograf by měl být k dispozici 24/7! Dokonce i když si jde na toaletu nebo si potřebuje odpočinout. Koneckonců, platíte ho hodinově, tak proč by měl mít jakákoli práva na soukromí nebo odpočinek? Takový fotograf ve svatební den nepotřebuje ani jíst ani pít. Ti nejlepší z nejlepších používají prastaré indické techniky meditace, které jim umožňují pracovat nepřetržitě.

10. Očekávejte, že vám fotograf přinese fotky týdny po svatbě

Nemůžete přece očekávat, že alespoň pár fotek dostanete druhý den po svatbě ne? To by totiž vypadalo, že fotograf chce ty prachy za nic. Fotky musí nejdřív uzrát jako dobré víno. Každou fotku totiž prohlíží několikrát a má sofistikovanou metodiku výběru fotek a pak ty úpravy. Ty úpravy!!! Kdo to nezná, neví jaká muka to jsou upravit takovou reportážní fotku. Nemyslete si, že někde fotograf klikne na preset a je to, ani náhodou. Každou fotku ručně upravuje, ladí křivky, tonalitu, …

Doufám, že vám tyto tipy pomohou dosáhnout svého cíle, tj. najít svatebního fotografa. Ale jak už jsem řekl dříve, kdo to vlastně potřebuje, že jo? Každopádně, hodně štěstí při vašem hledání!

Sdílejte