Svatba – zámek Loučeň – pohledem fotografa

top 10 svatebni mista svatba zamek loucen

Zámek Loučeň

Přemýšlíte o svatbě na zámku? Zámek Loučeň je necelou hodinku od Prahy, poskytne ubytování pro více než 100 hostů.  Můžete využít 3 zámecká apartmá v prvním patře zámku, honosném Pianu Nobile, pojmenované podle šlechtických dynastií vlastnících v minulosti Loučeňský zámek. První a největší, modrý apartmán je pojmenovaný po rodu Valdštejnů, kteří zámek na počátku 18. století postavili, a je laděn do barokního stylu. Druhým rodem v pořadí byli Fürstenberkové, po kterých je pojmenován červený apartmán v klasicistním stylu. Posledními vlastníky zámku byli Thurn-Taxisové. Po nich je pojmenován poslední, zelený apartmán.

apartman zamek loucen

Novomanželé velmi často bydlí v domečku knížete Alexandra s krásným výhledem do zámeckého parku. Velmi často se nevěsta připravuje právě tady. Je tu velké okno, které poskytuje hezké měkké světlo pro líčení i focení i při zcela jasném dni. Jeho hlavní výhodou je, že se nachází strategicky velmi blízko oběma obřadním místům. Doprava půjdete mostem (pro sezónu 2022 a pravděpodobně i 2023 bohužel uzavřen kvůli pádu stromu) přes údolíčko k tzv. katalpě a doleva je to pár kroků k malému parčíku, kde se také konají obřady. Do poslední chvíle tak můžete zůstat schována před ženichem. Pro zbytek vašich hostů je dostupný čtyřhvězdičkový zámecký hotel Maxmilian Lifestyle Resort, který se nachází v podzámčí. Původně úřednický dům na panství Thurn-Taxisů byl rozšířen o moderní přístavbu a  celkem ubytuje 131 hostů.

domecek knizete alexandra zamek loucen

Krom dvou již zmíněných míst, jsem fotil obřad i uvnitř zámku v modrém – hudebním salónku. Sem se bohužel vejdou jen menší svatby okolo cca 20-30 hostů.

hudebni salonek zamek loucen

Mokrou Variantou pro deštivé dny je i Orangerie. Je to opravdu Velký prostor, který primárně ke svatbám neslouží a je to klasická nouzovka. Z pohledu fotografa je ten prostor krásný a vzdušný, strop je tvořen dřevěnou klenbou a visí z něj velmi hezké industriální lampy a je v něm nádherné světlo. Jedinou vadou je pohledová strana při obřadu. Tu vidí jen hosté a na fotkách v podstatě nebude, ale stálo by za to s tím něco udělat. Tohle místo má velký potenciál a speciálně pro deštivé dny je nenahraditelné. Je možné jej využít i pro hostinu, to je ale nutné plánovat dopředu. Za mě jasná volba pro ty, kteří si chtějí s výzdobou opravdu pohrát, protože tento prostor je prázdný a musí se do něj vše nanosit. Výhoda pro ty, kteří mají svou jasnou vizi.

0031 edited 0038 tws4357

Posledním místem, kde jsem ještě svatbu nefotil je barokní kostel nanebevzetí panny Marie. Fotil jsem tam jen mši kardinála Duky a pro klid všech fotografů, světlo je tam dobré, klasické kostelové, dost kontrastní, ale tma tam není. V případě že jste ve dvou, lze fotit i z balkónu, kde jsou varhany. Kostel je vysvěcený a podmínkou pro uzavření sňatku v katolickém kostele je to, aby alespoň jeden ze snoubenců byl pokřtěný. Veškeré formální náležitosti je také třeba řešit ve spolupráci s panem farářem. V případě, že byste rádi svůj manželský slib pronesli před Bohem, ale nesplňujete podmínky pro katolický obřad, můžete využít obřad alternativní, a to ve spolupráci s církví unitářů nebo s Apoštolskou církví. Konat v kostele se ale nemůže.

kostel nanebevzeti panny marie zamek loucen

Pro váš svatební den jsou vám k dispozici šikovné koordinátorky, které vám se vším pomohou a poradí. Zámecká kuchyně bez problémů zvládne servírovaný oběd pro 100 plus hostů aniž by se stalo, že než dostane poslední stůl jídlo, první již dojedli. Hostina může být uvnitř v 6 propojených salóncích cca 60-140 hostů, podle počtu propojených salónků. pro větší skupinu zámek disponuje velkými párty stany, které jsou bez reklam, což mi fotografové velmi oceníme. Stany jsou umístěny za zámkem na terase a běžní návštěvníci se tam nedostanou. Maximální kapacita pak dosahuje až 200 hostů a do toho se vejde opravdu skoro každá svatba, tedy česká .

party stan hostina zamek loucen
hostina na terase

Šéf kuchyně opravdu umí a zcela upřímně můžu říct, že jsem neměl nikdy problém. Jídlo vždy teplé, dobře udělané a hezky nandané na talíři. Ochutnal jsem od kachny přes pannenku, lososa až k tradiční svíčkové a vždy vše super. Jako o fotografa o fotografa se o vás personál zámku postará a hladovět nebudete.  Pro opravdu intimní svatby do 10 lidí je možné využít zámeckou jídelnu a vyzkoušet si tak opravdu šlechtickou péči. Večer velmi často bývá grill a raut buffet, někdy selátko, záleží co si poručíte.

taxis022

A teď ještě jeden odstavec o tom co nás fotografy zajímá nejvíce. Jak se tu fotí? Zcela upřímně, ve srovnání s jinými státními zámky se vám Zámek Loučeň  snaží vyjít maximálně vstříc a pustí vás v podstatě kamkoli. Je potřeba mít na paměti, že jste na státním zámku a je to významná kulturní památka. Pokud si nejste jistí, ptejte se buď koordinátorek a nebo pana kastelána. Ten Vám ostatně ve chvíli kdy překročíte čáru dá hned nasrozuměnou kde jsou hranice. Třeba jezdit v kočáře v parku se nesmí, lítat dronem bez dovolení taky nedoporučuju. Lze fotit jednak uvnitř zámku v místech expozic, kde nejfotogeničtější je hudební salónek , čínský salónek, místnost knížete??? Prosím zámek o doplnění. Ta vzadu s trezorem a bankovkami. A pěkné fotky lze udělat i v knihovně.

svatebni foto zamek loucen

Na centrálním nádvoří je místo pro fotku se zámkem, v noci svití světelné bludiště. Skupinovou fotku je nejlepší dělat na travnatém prostoru vlevo od zámku, pokud chcete mít v pozadí zámek. Na focení venku je třeba počkat až na podvečer nejdříve 2 hodiny před západem slunce, ale my fotografové víme, že nejsme ti kdo plánují den a můžeme jen doporučovat.  Z apartmánů se dá udělat skvělá fotka u fontány v malém bludišti. Lze fotit kdykoli, ale čím později tím lépe. Dalším místem, kde to jde i časně odpoledne je přirozeně kdekoli v parku. Vedle šachů je moc hezkě místo pro focení a tam to vypadá hezky i v zimě. Perfektní místo je také most přes údolíčko vedoucí do parku. Hlouběji v parku najdete divočejší louku a také dva malé rybníky – tam jsem zatím došel jen s jedním párem a počasí moc nepřálo, nevím jak to tam je při západu slunce.

svatebni foto zamek loucen fontana

Pokud víte a máte třeba fotku, napište mi do komentáře, budu moc rád. Zámecký areál je obrovský a i když tam fotím několikrát do roka, vždy se mi podaří vymyslet něco jiného nového a zároveň mám jistotu, že super fotky budou na ověřených místech.

Pokud přemýšlíte o svatbě na zámku, Zámek Loučeň stojí za úvahu a věřím, že nebudete litovat. Pokud máte otázky, napište do komentářů a nebo mi pošlete zprávu. Svatbu Jany a Honzy ze zámku Loučeň si můžete prohlédnout v portfoliu.

Uvidíme se na zámku

Sdílejte